Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym wyposażenie nie może być dziełem przypadku, a atmosfera miejsca ma pozytywnie wpływać na domowników. W celu uniknięcia nieprzyjemnych skojarzeń z powtarzalnością czynności, powinniśmy zaprojektować ją tak, by skracała, a nie wydłużała czas przygotowywania potraw. Krótko mówiąc, w kuchni wszystko musi być pod ręką.

Strefy w kuchni

Projektowanie kuchni maksymalnie funkcjonalnej nie jest łatwe. Przy działaniach tych powinniśmy się wesprzeć podziałem pomieszczenia na 5 stref: zapasów, przechowywania, zmywania, przygotowywania oraz gotowania. Te rozróżnienia w kuchni są bardzo ważne, gdyż dzięki nim wiemy gdzie ustawić lodówkę, kuchenkę, a gdzie blaty do krojenia żywności. Jako że lodówka jest sprzętem często używanym przez domowników, ważne jest usytuowanie jej blisko wejścia do kuchni. Wtedy, za każdym razem po powrocie z zakupami, będziemy oszczędzać czas na rozpakowywanie. Nieopodal lodówki dobrze jest mieć zlew – wyjmując warzywa, owoce, mięsa możemy od razu je umyć, czy też umieścić w zlewie. Kolejnym ułatwieniem jest wykorzystanie szafek wysuwanych. Dzięki nim nie musimy się schylać, aby dostać się do produktów postawionych na końcu szafki. Nie nadwyrężamy tym samym ani kręgosłupa, ani nerwów, np. w trakcie poszukiwań przyprawy akurat niezbędnej do danego posiłku. Oczywiste jest, że funkcjonalne zaprojektowane wnętrze różnić się będzie dla osób prawo- i leworęcznych. Dla praworęcznej strefy kuchni ustawiamy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dla leworęcznej odwrotnie. Wbrew temu, czego od lat uczą nas mieszkania w blokach, zlewozmywak i płyta grzewcza powinny być od siebie oddalone. Blat roboczy pomiędzy strefą zmywania a gotowania jest w kuchni najważniejszy i powinien być możliwie długi. Warto mieć kawałek blatu między lodówką a zlewem, a także blat odkładczy obok płyty grzewczej.

Podział stref nazwany został przez firmę Blum "DYNAMIC SPACE". Ilustracja powyżej pokazuje nam układ idealny. Mamy kolejno miejsce na zapasy, w którym ustawiono wysoką szafkę na zapasy nie psujących się produktów i lodówkę. Dalej przechowujemy nasze naczynia i sztućce. Dzięki takiemu ustawieniu łatwo nam wykładać umyte w sąsiedniej strefie naczynia do szuflad. Tuż za strefą zmywania znajduje się strefa przygotowywania posiłków. Tutaj musimy mieć miski, drobne AGD i sztućce robocze. Ostatnia strefa służy do gotowania i pieczenia. W niej przechowujemy garnki i patelnie oraz blachy do ciast. Powyższe zasady dotyczą oczywiście także układów z wyspą

FAQ

W naszym FAQ także odpowiadamy na pytania dotyczące tej problematyki. Więcej możecie poczytac TUTAJ.

Kreator kuchni

Aby przed zakupem przetestować różne wersje rozmieszczenia wyposażenia kuchni, warto skorzystać z narzędzia, które nam to umożliwi – kreatora kuchni E-kuchnia. Program ten umożliwia projektowanie kuchni online. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wirtualnie stworzyć najbardziej dla nas odpowiedni model. Możemy sprawdzić jak dobrać meble na wymiar oraz sprzęt do kuchni, by ostatecznie wszystko nam odpowiadało. Poszczególne elementy wyposażenia, układane jak klocki, w prosty sposób stworzą nasze wnętrze. Na tym etapie E-kuchnia jest wygodnym narzędziem zarówno dla osób poszukujących najlepszych rozstrzygnięć w pomieszczeniach kuchennych, jak i tych nieprzekonanych do jednej wizji wnętrza.

21-03-2012

Ogłoszenia