FAQ

1.Jak zmierzyć kuchnię?

Projektując samodzielnie zabudowę kuchenną musimy rozpocząć od jej dokładnego wymierzenia. Każdy szczegół może być istotny, dlatego też im więcej elementów zmierzymy tym lepiej. Starajmy się mieć kogoś do pomocy, we dwójkę zawsze będzie nam łatwiej. W miarę możliwości starajmy się być wyposażeni w miarę taśmową, której długość jest większa od długości pomieszczenia. Dobrze wykonany pomiar to podstawa późniejszych prac projektowych. Najlepiej jest przygotować sobie szkice pomieszczenia, jego rzut z góry i kłady poszczególnych ścian, na które będziemy nanosić wskazania miary. Pamiętajmy o mierzeniu ścian na różnych wysokościach – to pozwoli nam szybko wychwycić ewentualne odchylenia. W pierwszej kolejności mierzymy pomieszczenie po obwodzie. Wszystkie ściany kolejno, najpierw całe, później ich fragmenty (odległość od narożnika do okna z obu stron, szerokość okien, drzwi, wnęk, kominów). Warto jest dokonać jednego pomiaru „po ścianie” i drugiego oddalonego od ściany o około 60cm – upewnimy się czy wymiar jest stały. Warto sprawdzić kąty w standardowych pomieszczeniach, a w kuchniach o kształcie nietypowym jest to wręcz konieczne. Pamiętając o szczegółach mierzymy także głębokość wnęk okiennych. Następnie na rysunki nanosimy rozmieszczenie instalacji wod-kan, przyłączy gazu, gniazd elektrycznych, włączników światła, grzejników czy kratek wentylacyjnych. Jeśli chcemy aby nasza nowa zabudowa ustawiona była także pod oknem, sprawdźmy wysokość od podłogi do parapetu, a także grubość samego parapetu. Bądźmy przygotowani na „niespodzianki” związane z wykończeniem pomieszczenia – czasem np. po ułożeniu płytek podłogowych wymiary ulegają poważnej zmianie.

2.Na jakim etapie budowy domu należy rozpocząć proces projektowania kuchni?

Im wcześniej tym lepiej. Podstawową ideę zabudowy mebli można analizować już na etapie projektu budynku. Wtedy możemy „z grubsza” zaplanować ustawienie mebli i rozmieszczenie instalacji pod ten właśnie plan. Takie podejście daje nam dużą swobodę w aranżacji, a w konsekwencji także sporą oszczędność, bo nie będziemy musieli zatrudniać drogich specjalistów do ewentualnych przeróbek. Jeśli chcemy mieć kuchnie funkcjonalną, nie obejdziemy się bez przeróbek w mieszkaniach kupowanych w standardzie deweloperskim. Dokonajmy pomiarów po odbiorze kluczy, wymyślmy lub zlećmy komuś zaprojektowanie zabudowy nim ułożymy płytki na podłodze i ścianach. Rozpoczynając proces projektowania już w gotowym pomieszczeniu ograniczamy swobodę projektanta i narażamy się na konieczność wielu bardzo bolesnych w kuchni kompromisów. Najgorzej mają zwykle ci, którzy muszą zaaranżować wnętrze mieszkania zakupionego na rynku wtórnym. Tutaj kompromisy bywają największe. Nie bójmy się jednak drobnych przeróbek. Na naszych stronach pokażemy jak samemu przesunąć instalacje. Drobne niedogodności w postaci kucia tynku na fragmencie ściany lub przedłużenia instalacji wodnej zwracają się później przez lata wygodniejszej eksploatacji. Nie bójmy się drobnych remontów, kuchni nie projektujemy na kilka miesięcy tylko czasem nawet na kilkadziesiąt lat.

3.Czy sprzęt wolnostojący można zabudować?

Generalnie nie. Sprzęt przystosowany do zabudowy cechuje się innymi rozwiązaniami od wolnostojącego w zakresie chłodzenia. Lodówka lub kuchenka wolnostojąca „oddaje” ciepło powstające przy pracy właściwie całą sobą, szczególnie tylną swoją ścianą, a odpowiednik do zabudowy konkretnymi punktami, dzięki czemu może być „ukryty”. Całość jest dokładnie wyliczona, a zaleceń producenta należy przestrzegać. Szczególnie wrażliwe na obudowanie są lodówki, blokując im łatwość wymiany cieplnej spowodujemy w najlepszym wypadku jej wzmożoną pracę, a w konsekwencji przełoży się to na nasze rachunki za elektryczność. Najczęściej jednak sprzęt ulega awarii. Dotyczy to również popularnych ostatnio lodówek typu „side-by-side”, których niewielka część przystosowana jest do zabudowy. Lodówka przeznaczona do zabudowy chłodne powietrze pobiera z otworów w cokole, a wypuszcza je górą poprzez specjalny „tunel” za plecami mebla. Oczywiście chcąc wykorzystać naszą starą pralkę czy zmywarkę, możemy przygotować w zabudowie wnękę pod ich instalację i przykryć je blatem wspólnym z meblami (płytkie pralki można nawet ukryć za meblowym frontem, sprawdźmy jednak czy takie rozwiązanie nie spowoduje trudnego dostępu do bębna, przycisków itp.). Wewnątrz szafki możemy ukryć kuchenkę mikrofalową, pamiętajmy jednak, że zamknięta może być tylko wtedy gdy nie pracuje.

4.Czy istnieją spisane zasady ergonomii w kuchni?

Tak istnieją. Lata badań firmy Blum doprowadziły do usystematyzowania tego zagadnienia. Musimy jednak pamiętać, że nie w każdym pomieszczeniu da się zaaranżować kuchnię idealną, a człowiek jest istotą o indywidualnych potrzebach. Naukowcy z firmy Blum wydzielili w kuchni pięć podstawowych stref , filozofię tę nazwano „Dynamic Space”. Są to: strefa zapasów, strefa przechowywania, strefa zmywania, strefa przygotowywania posiłków i strefa gotowania. Według tych zasad niezwykle istotna jest kolejność stref, ale i rozwiązania w samych szafkach. Zaczynamy od ustawienia lodówki i szafy na zapasy, następnie szafka, w której przechowujemy pojemniki, sztućce itp. na dole, a nad nią miejsce na naczynia, z których korzystamy najczęściej, dalej strefa zmywania ze zlewem i zmywarką, później długi blat strefy przygotowania posiłków z szafkami na miski, drobne agd, a na końcu płyta grzewcza z krótkim blatem odkładczym, pod którą swoje miejsce znajda garnki i patelnie, całość zamyka słupek piekarnika. Dla osoby praworęcznej kuchnię budujemy od lewej do prawej, dla leworęcznej odwrotnie. Ergonomicznie korzystniejsze są szafki z szufladami, do których mamy lepszy dostęp i łatwiej w nich utrzymać porządek. Wszystkie zapasy, garnki, a nawet talerze lepiej jest przechowywać w szufladach właśnie. Pamiętajmy jednak także o aspektach wizualnych,o proporcjach. Starajmy się ukryć zlewozmywak, by nie skupiał na sobie oczu gości.

5.Jakie są typowe wymiary szafek?

To trudne pytanie. Standardy mają wszyscy producenci, ale nie wszyscy takie same. Z pewnością możemy liczyć na pewną gamę elementów wspólnych. Szafki o szerokości 60cm znajdziemy u każdego producenta, podobnie jest z meblami i frontami do zabudowy sprzętów AGD – 45 i 60cm. Zdecydowana większość oferuje szafki o szerokości 30, 40, 80cm, spora część producentów ma w ofercie także bryły o szerokości 15, 20, 45, 50 i 90cm. Rzadziej 100 i 120. Producenci mebli do zabudowy oferują także wypełnienia z płyt korpusowych, lub identycznych z frontami mebli, a także meble o nietypowych szerokościach bez frontów i z frontami. Za te ostatnie najczęściej przyjdzie nam słono dopłacić, choć i od tej reguły są chlubne wyjątki.

6.Czy sprzęt AGD można zamontować samodzielnie?

Można go samodzielnie zespolić z meblem, a więc przykręcić do korpusu lub połączyć drzwi sprzętu z meblowymi frontami jeśli potrafimy to zrobić. Nie mając uprawnień nie powinniśmy podłączać urządzeń gazowych, sprzętów elektrycznych nie posiadających wtyczki oraz zmywarki. Nie dość, że możemy spowodować katastrofę w domu, to jeszcze utracimy gwarancję na sprzęt. Producenci wymagają, aby wymienione sprzęty podłączali do instalacji specjaliści z uprawnieniami, a w kartach gwarancyjnych przewidziano miejsce na ich podpis i pieczątkę. Pamiętajmy, aby fachowcy podpisali się w karcie nawet gdy po podłączeniu sprzęt nie działa, bo możemy zostać z zepsutym sprzętem i bez gwarancji na niego.

7.Z jakich materiałów wykonuje się meble?

Meble wykonywane są najczęściej z grupy drewnopochodnych materiałów. Korpusy mebli wykonywane są z płyt wiórowych laminowanych lub pokrytych folią typu „finish”. Tak zwane plecy mebli z płyt HDF. Największy wybór mamy w materiałach używanych do produkcji frontów mebli. Jednym z najtańszych i najbardziej wytrzymałych materiałów jest laminowana płyta wiórowa. Zwracajmy jednak uwagę na sposób wykończenia brzegów frontów. PVC i ABS są odporne na uderzenia. Gama kolorów jest szeroka, a na rynku można spotkać także takie, które wyglądają jak naturalnie okleinowane, ale fronty zawsze są płaskie. Kolejnym materiałem używanym do produkcji mebli jest płyta pyłowa MDF. Ten rodzaj płyty daje wielkie możliwości kreowania nowych wzorów, a wykańczany jest folią PVC wklejana na gorąco lub lakierami kryjącymi matowymi i połyskującymi. Jeśli chcemy kuchnię w stylu klasycznym, a nie stać nas na meble drewniane – ten wybór będzie dla nas. Pamiętajmy jednak, żeby nie narażać foliowanych frontów na stałe działanie pary wodnej. Nieco droższe są fronty z płyty wiórowej lub MDF wykończone naturalną okleiną drewnianą. Tę cienką warstwę drewna nazywamy fornirem. Lepiej gdy krawędzie frontów wykończone są drewnem uplastycznionym, ale zwłaszcza w tak modnych dziś okleinach egzotycznych krawędź często także jest fornirowana. Naturalne okleiny można polakierować zarówno lakierami matowymi jak i połyskującymi. Nowością na rynku są fronty z płyt pokrywanych akrylem, które dają piękny jednolity połysk i są bardzo odporne. Fronty produkuje się także z drewna. Ramy frontu są najczęściej drewniane, a płyciny fornirowane, razem tworzą piękny ponadczasowy efekt. Kiedy decydujemy się na zakup mebli z frontami drewnianymi lub fornirowanymi, możemy liczyć, że producent najbardziej widoczne elementy korpusu wykona z płyty fornirowanej, by jak najmniej różniły się one od frontów. Za to niestety najczęściej trzeba dopłacić.

8.Jak pomieścić potrzebne sprzęty w kuchni o małych wymiarach?

Urządzenie małej kuchni jest sztuką kompromisu. Z jednej strony postęp dostarcza nam co chwilę nowych urządzeń ułatwiających prace domowe, z drugiej zaś pomieszczenie nie jest z gumy. Producenci zdają się rozumieć ten problem i wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów. Mamy więc nieliczne przykłady urządzeń typu kombi, które łączą funkcje dwóch, a czasem trzech urządzeń. Znajdziemy w sklepach piekarniki z funkcją mikrofal i kuchenki mikrofalowe posiadające program piekarnika, dostępne są również wolnostojące kuchnie, które prócz pieca i płyty mają wbudowaną małą zmywarkę. Inna droga to miniaturyzacja. Sprzęty AGD do zabudowy posiadają znormalizowane wymiary, ale są dostępne także mniejsze odpowiedniki. Mamy więc piekarniki do zabudowy o szerokości zaledwie 50 a nawet 45cm. Mamy takie o klasycznej szerokości, ale mniejszej wysokości. Płyty grzewcze gazowe i ceramiczne mogą mieć dwa lub trzy pola. Można zabudowywać sprzęty także jeden nad drugim, ale trzeba pamiętać o ich chłodzeniu. Nie umieszczamy więc piekarnika do zabudowy nad lodówką, ale możemy go zabudować w specjalnie skonstruowanej szafie nad zmywarką. Czasem może się okazać, że w małej kuchni idealnie sprawdzi się wielki zlewozmywak z akcesoriami, dzięki którym posiłki przygotujemy właśnie na nim bez potrzeby blatu roboczego.

9.Czy zmywarka wymaga specjalnej instalacji do podłączenia?

W nowych mieszkaniach często znajdziemy już dodatkowy zawór zimnej wody przewidziany właśnie do podłączenia zmywarki. Jeśli go nie ma, możemy zainstalować dwójnik na istniejącym przyłączu. Odpływ zmywarki najczęściej podłączamy do syfonu zlewozmywaka. Jeśli nie możemy zaplanować zmywarki w sąsiedztwie zlewozmywaka, zawsze możemy komuś zlecić lub samodzielnie wykonać dodatkowe przyłącze w odpowiednim miejscu. Na rynku dostępne są także specjalne długie węże odpływowe. Musimy jednak pamiętać, że te wyposażone w elektroniczny zawór odcinający wodę nie są tanie. Pamiętajmy, że bezpośrednio za zmywarką nie mogą znaleźć się żadne przyłącza. Zaplanujmy je więc w szafce sąsiadującej z urządzeniem.

10.Jaka jest głębokość szafek kuchennych?

Standardowe szafki dolne kryte są blatem o głębokości 60cm i ten wymiar przyjmuje się jako głębokość szafek dolnych. Rzeczywiście są one nieco płytsze, korpusy mają głębokość 56cm. Szafki górne najczęściej mają korpus głębokości 30cm, do którego doliczamy jeszcze fronty. Oczywiście w meblach wykonywanych na zamówienie można głębokość regulować. Pamiętajmy jednak o sprzęcie AGD, który wymaga od nas konkretnych wymiarów korpusów.

11.Czy możliwe jest wykonanie szafki kuchennej na wymiar?

Większość producentów oferuje wykonanie szafek na wymiar. Pamiętajmy jednak, że budując szafki dokładnie na szerokość całej ściany narażamy się na ryzyko wystąpienia kolizji, np. szafka z frontem i poziomo zamontowanym uchwytem może nie spełniać swojej roli kiedy uchwyt zablokuje jej otwarcie zatrzymując się na ścianie. W takiej sytuacji wskazane jest instalowanie blendy, która wykluczy kolizję. Szafki wykonywane na wymiar w postaci regałów najczęściej nie rujnują naszych portfeli, szafki zamknięte lub wyposażone w systemy szuflad będą droższe od swoich standardowych odpowiedników.

12.Czy lepiej zainwestować w lepszej jakości osprzęt mebli, czy droższe fronty?

Najlepiej kiedy pieniędzy starczy nam na jedno i drugie. Kiedy jednak nie mamy tyle środków i musimy wybrać, warto zastanowić się czym jest kuchnia w naszym domu. Jeśli gotujemy sporo, mamy większą rodzinę lub cenimy sobie ład i porządek w naszej kuchni – zainwestujmy w systemy szuflad, sortowniki i wewnętrzne podziały. Będziemy pracować z przyjemnością i nie będziemy tracić czasu na poszukiwania niezbędnych do przygotowania posiłków naczyń i produktów. Zadbajmy o oświetlenie roboczego blatu i okap o wysokiej wydajności. Mocny okap na niższym biegu pracy jest już wydajny i nie będzie nas denerwował hałasem. Pamiętajmy, że także tańsze fronty mogą łączyć jakość i elegancki wygląd. Jeśli kuchnia ma w domu pełnić rolę ozdoby, jest częścią salonu, a my częściej jadamy w restauracji niż w domu, wówczas możemy wyposażyć ją standardowo. Tradycyjne rozwiązania ukryjemy pod efektownymi frontami, które cieszą oczy sporymi połyskliwymi płaszczyznami lub dokładnością wykonania i czarem naturalnego drewna. Zalety frontów podkreślmy światłem.

2012-03-12 10:17:07

Ogłoszenia